INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin Nikanor Anczewski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Anczewski Marcin Nikanor († 1682). Pisownia nazwiska chwiejna: Anczewski, Anczowski, Janczewski, Janczowski. Jeden z najznakomitszych przedstawicieli mieszczaństwa lwowskiego XVII w., syn Marcina, płatnerza i ławnika lwowskiego, i Katarzyny z Szolców. Dr. fil. i med., zarazem kupiec (handel wina), ławnik, wójt, konsul (rajca) i prokonsul (burmistrz) miasta. W czasie oblężenia 1655 należał do delegacji, pertraktującej z Chmielnickim. Piastował tytuł medyka i sekretarza czterech kolejno królów. Jako wysłannik Lwowa jeździł na wesele Jana Kazimierza i Ludwiki Marji, jakoteż na koronację Sobieskiego, wobec którego użył zwrotu, że miasto Lwów, przez wdzięczność za jego dobrodziejstwa, opiekę i ratunek, nie Leopolis, ale Joannopolis zwaćby się powinno. A. był właścicielem słynnej »Czarnej kamienicy«, jednego z najcenniejszych dziś zabytków budownictwa naszego z XVI w., który dziś mieści Muzeum historyczne m. Lwowa (Rynek 4). Żonaty był dwukrotnie: raz z Reginą, wdową po Janie Abermanie (Habermanie), lekarzu lwowskim, a córką znanego rajcy, Jana Lorencowicza, powtórnie z Marjanną Tauzen, z fraucymeru Marji Kazimiery. Zostawił córkę z pierwszego małż., Annę, wydaną za lekarza, Andrzeja Szymonowicza. Umarł w r. 1682, pochowany w kościele oo. jezuitów we Lwowie.

 

Gąsiorowski L., Zbiór wiadom. do hist. szt. lek. w Polsce, II, 274; Kośmiński St., Słownik lekarzów pol., 8 (pod Anczewski) i 187 (pod Janczewski); Giedroyć Fr., Źródła biogr.-bibljogr. do dziejów sztuki lek., Pam. Tow. lek. warsz. 1902–1910 i osob. odb. popraw., W. 1911; Łoziński W., Patrycjat i mieszczaństwo lwowskie, Lw. 1892; Jaworski F., Królowie polscy we Lwowie, Bibljoteka lwows., XIX/XX, 72; Ziembicki W., Czarna kamienica i jej dawni właściciele, Lw. 1928, »Słowo Polskie« na Zjazd bibljotekarzy i bibljof., nr 145–146, i »Polska Gaz. lek.«, Lw. 1928 nr 49; Estr.; Słow. geogr., IX, 712, pod Rokitno; Bieżanowski St., Panegyris epithalamica (na wesele A. z Marjanną Tauzen 1679); Zimorowicz B., Viri ill., w Zbiorze pism, ed. Heck, 1899, 327; Józefowicz J., Kronika m. Lwowa; Chodynicki I., Hist. m. Lwowa, 137; Zubrzycki D., Kronika m. Lwowa; A. G. Z., X, 291, 300, 340, 346; Vol. leg., IV, 105 (l. 225); Zakrzewski M. F., materjały rękopiśmienne do hist. med., Ossolineum (dział Pawlikowskich, rkp. 171, fasc. III); Archiwum m. Lwowa (dawne akta radzieckie itd.); Historia Collegii Leopoliensis S. J. rkp. wiedeńskiej bibljoteki państwowej.

Witold Ziembicki

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.          

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.